TCF QUÉBEC

Québec için Fransızca bilgisinin testi, “Québec için TCF”;  Québec için bir göçmenlik dosyası anayasasının bir parçası olarak Göçmenlik, Çeşitlilik ve Katılım Dairesi (MIDI) standartlarını karşılayan bir Fransızca dil sınavıdır. Sadece Québec’e göçmenlik dosyası bağlamında geçerlidir.

“Québec için TCF” 1 ila 4 sınavdan oluşmaktadır.

Standart Fransız dilinde, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini değerlendirir.

“Québec için TCF” formatı, sözlü anlama için 29 çoktan seçmeli soru; 29 çoktan seçmeli soru, her soru sadece bir doğru cevaba sahip; 3 konuşma görevi, artan zorluk sırasına göre düzenlenmiş ve 3 yazma görevi ise, öğrenme, öğretme ve dil değerlendirmesi için Avrupa Ortak Başvuru Metni (Common European Framework of Reference for learning, teaching and language evaluation) çerçevesinde sağlanan referans noktalarına uygun olarak artan bir zorluk düzeninde düzenlenmiştir.

Testin sonuçları bir sertifika verilerek onaylanmaktadır.

Québec’e göçle ilgili en son resmi düzenlemeler için MIDI web sitesine gidin.

“Québec için TCF” oturumları yıl boyunca düzenleniyor. Onaylı merkezlerin, seçeneklerine bağlı olarak diledikleri kadar oturum düzenlemelerine izin verilir. En yakın onaylı TCF merkeziyle en kısa sürede iletişime geçmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Size en yakın TCF merkezi şu konularda bilgi sağlayabilir:

  • oturumların tarihleri
  • kayıt prosedürü
  • sınavların yeri
  • ücret

Bu bağlantıya tıklayarak onaylı “Québec için TCF” merkezlerinin bir listesini alacaksınız.

Kayıt olurken, sertifikanızda görünecek bir fotoğraf sağlamalısınız.

“Québec için TCF” ye istediğiniz kadar başvurabilirsiniz. Bununla birlikte, aynı sınavlara girmeden önce bir ay beklemelisiniz.

Örneğin, 20 Ocak’ta “Québec’li TCF” sözlü anlama sınavına girerseniz, aynı yılın 20 Şubat’ından önce tekrar girmenize izin verilmeyecek. Öte yandan, 20 Ocak’ta “Québec için TCF” sözlü sınava girerseniz, sınava girmenize izin verilir.

Sonuçlarınız, test belgelerinin CIEP tarafından alındığı tarihten itibaren 15 gün içinde (hafta sonları ve resmi tatiller hariç) test merkezine gönderilir. Sertifikanızı doğrudan “Québec için TCF” sınavlarına girdiğiniz merkezden almalısınız.

Sonuçlarınız doğrudan CIEP’e Québec Göç, Çeşitlilik ve Katılım Bakanlığı’na gönderilecektir. Bununla birlikte, Bakanlık sonuçları olsa bile, göçmenlik başvurunuza asıl sertifikanızı eklemelisiniz.

Dikkat! Sertifikanızın yalnızca bir kopyası verilecektir. Bu nedenle, sertifikanızın bir kopyasını saklamanızı öneririz.

Sertifikanızın sınırlı bir geçerliliği var. İki yıl sürer.

Örneğin, 18 Haziran 2014 tarihinde “Québec için TCF” sınavlarına girerseniz, sertifikasyonunuz 17 Haziran 2016 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bu tarihten sonra sertifikalarınız geçerli olmayacaktır.

“Québec için TCF” sertifikanız  Quebec göçmenlik departmanı tarafından istenilen tek evrak değildir. Diğer unsurları da (finansal,
profesyonel vb.) evraklar ile kanıtlamanız gerekmektedir. Fransızca yeterliliğiniz size 16 puan kazandırır. Quebec Göçmenlik, Çeşitlilik ve Katılım Bakanlığı tarafından belirlenen bu derecelendirme ölçeği aşağıdaki gibidir:

Bu sınıflandırma ölçeği yalnızca asıl başvuru sahibi için geçerlidir. Eş, yalnızca sözlü anlama ve anlatımdaki yeterlilik puanlarını alabilir (her yetenek için maksimum 3 puan, toplamda maksimum 6 puan).