Mert Yarangümelioğlu
1995 yılında İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, eğitimine İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etmiştir. 1999 yılında mezun olduğu Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde Fransızca öğretmeni olarak göreve başlamıştır. 2007 yılında Saint-Joseph Lisesi’nden ayrılarak, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde yine Fransızca öğretmeni olarak göreve başlamıştır.

2009 yılında Frankofon Eğitim & Danışmanlığı kurmuş, 2014 yılında Frankofon Yabancı Dil Kursu’nu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlayarak, tüm öğrencilerine öğrenim hayatlarında yardımcı olmaya devam etmiştir. Bu dönemde, öğrencileriyle, Grammaire (Dilbilgisi), Vocabulaire (Kelime Hazinesi) ve Fransız Edebiyatı (Yazar ve parça incelemeleri, farklı dönemler ve akımların incelenmesi), Expression Ecrite (Yazılı İfade), Expression Orale (Sözlü İfade), Compréhension Ecrite (Yazılı Anlama), Compréhension Orale (Sözlü Anlama) ve  Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı’na hazırlık çalışmaları yürütmüştür.

2019-2023 yılları arasında Ottawa-Carleton District School Board (OCDSB) bünyesinde, Ottawa, Ontario, Kanada’da Merivale High School ve Lisgar Collegiate Institute’de Fransızca öğretmeni olarak görev yaptı. Kariyerindeki bu çeşitli deneyimler, farklı eğitim kurumlarında çalışma ve çeşitli öğrenci gruplarına öğretme fırsatı sundu. Ayrıca, özellikle Kanada’daki öğretmenlik deneyimleri, uluslararası bir perspektif kazanmasına ve çeşitli kültürlerle etkileşimde bulunmasına olanak tanıdı.

Fransız dili yetkinliği ölçen DELF-DALF (Diplôme d’Études en Langue Française) – (Diplôme Approfondi de Langue Française) sınavları hakkındaki bilgisi ise, öğrencilerini bu sınavlara hazırlayarak dil becerilerini geliştirmelerine ve sınavlardan başarıyla geçmelerine yardımcı olmuştur. Bu sınavlar, Fransa’da lisans veya yüksek lisans eğitimi ile frankofon bir ülkede kariyer planlayanların dil seviyelerini belirleyen, uluslararası geçerliliğe sahip sınavlardır.


Mert YarangümelioğluLinkedin logo
Skip to content